• Home
  • Attend the November 6th Eleventh Circuit Judicial Nominating Commission Interviews

Attend the November 6th Eleventh Circuit Judicial Nominating Commission Interviews

  • Wednesday, November 06, 2019
  • 8:15 AM - 2:30 PM
  • Law Enforcement Officers Memorial High School, 300 NW 2nd Ave., Miami, FL 33128

Registration


Registration is closed

ELEVENTH CIRCUIT JUDICIAL NOMINATING COMMISSION

CIRCUIT COURT JUDGE VACANCY

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

 

October 17, 2019

 

CONTACT:                 

Walter J. Harvey, Chair

                                     

Eleventh Circuit Judicial Nominating Commission

TELEPHONE:             

(305) 995-1304

INTERVIEW DATE: 

Wednesday, November 6, 2019 

LOCATION:               

Law Enforcement Officers Memorial High School

                                     

300 NW 2nd Ave.,

                                     

Miami, FL 33128 

 

MIAMI – The following individuals will be interviewed by the Eleventh Circuit Judicial Nominating Commission to fill the vacancies in the Miami-Dade Circuit and County Courts as indicated below. The vacancies to be filled result from the resignation of Circuit Court Judge John W. Thornton, Jr., the appointment of Circuit Court Judge Renatha S. Francis to the Fifteenth Judicial Circuit Court, the elevation of County Court Judges William Altfield, Gina Beovides, and Laura Shearon Cruz, and the resignation of Judge Samuel Joseph Slom. 

 

8:15 am

Executive Session

9:55 am

Michael H. Galex County/ Circuit

8:30 am

Ramiro Christen Areces

 Circuit 

10:05 am

Carlos H. Gamez County

8:35 am

Jason Bloch 

Circuit 

10:15 am

Rita Gonzalez Cuervo County

8:40 am

Karl Brown 

County/ Circuit 

10:20 am

Christopher Green County/ Circuit

8:45 am

Rachel Canfield

County 

10:30 am

Executive Session

8:55 am

Raul Antonio Cuervo

Circuit

11:00 am

Blanca Greenwood County

9:00 am

Jeffrey Cynamon County

11:05 am

Marcia Hansen County 

9:10 am

Madelin D’Arce County/ Circuit

11:15 am

Ayana Harris

County/ Circuit

9:20 am

Miesha Shonta Darrough County/ Circuit

11:20 am

Julie Harris Nelson County/ Circuit

9:25 am

Renier Diaz de la Portilla

County

11:25 am

Peter Heller

County/ Circuit

9:30 am

Christina DiRaimondo Circuit

11:30 am

Kevin Hellman County/ Circuit

9:35 am

Elisabeth Espinosa

County

11:40 am

Scott M. Janowitz County/ Circuit

9:45 am

Elsa Fernandez County

11:45 am

Zachary N. James Circuit

11:50 am

Amy Josefsberg Ederi County

1:50 pm

Luis Perez-Medina Circuit

12:00 noon

Executive Session/ Lunch 

1:55 pm

Christopher Pracitto County

1:00 pm 

Jeffrey Kolokoff

County

2:00 pm

Cristina Rivera Correa County

1:10 pm

Gale Lewis

County/ Circuit

2:10 pm

Patricia Salman  County

1:15 pm

Steven Lieberman County

2:20 pm

Robert T Watson Circuit

1:20 pm

Joseph J. Mansfield Circuit

2:25 pm 

Craig Weissberg County

1:25 pm

Griska Mena County

2:30 pm

Executive Session

1:30 pm

Hilton Napoleon II County/ Circuit

1:40 pm

Steven Paulson County

 

Members of the public are invited to attend the interviews and submit any information they have regarding the candidates to the Eleventh Judicial Circuit Nominating Commission.  

 

ELEVENTH CIRCUIT JUDICIAL NOMINATING COMMISSION MEMBERS

 

Walter James Harvey (Chairman)

School Board Attorney’s Office

1450 NE 2nd Avenue, Suite 400

Miami, FL 33132

Office Tel.: 305-995-1304 Fax: 305-995-1412

walter.harvey@dadeschools.net

 

Robert H. Fernandez (Vice Chairman)

8440 Grand Canal Drive

Miami, FL 33144

Office Tel.: 305-215-2264 rfernandez@rhflawfirm.com  

 

 

 

Scott M. Dimond

Dimond Kaplan & Rothstein, P.A

Offices at Grand Bay Plaza

2665 South Bayshore Dr. PH 2B

Miami, FL 33133

Office Tel.: 305-374-1920 Fax: 305-374-1961 sdimond@dkrpa.com  

 

Daniel S. Fridman

White & Case LLP

Southeast Financial Center

200 So. Biscayne Boulevard, Suite 4900

Miami, FL 33131

Office Tel.: 305-995-5264 Fax: 305-358-5744

daniel.fridman@whitecase.com  

 

 

 

Jorge A. Mestre

Rivero Mestre, LLP

2525 Ponce de Leon Blvd. Suite 1000,

Miami, FL 33134

Office Tel: 305-445-2500

Fax: 305-445-2505

Jmestre@riveromestre.com

 

Hayden P. O’Byrne

K&L Gates

Southeast Financial Center, Suite 3900 200 South Biscayne Blvd. Miami, FL 33131

Office Tel.: 305-539-3381 Fax: 305-358-7095 hayden.obyrne@gmail.com  

 

 

 


Robert R. Pardo Robert R. Pardo, P.A.

7700 N. Kendall Drive, Suite 512

Miami, FL 33156

Office: Tel.: 305-596-7794

Fax: 305-596-5854

RPardo@Pardolaw.com  

Miranda Lundeen Soto

Shutts & Bowen LLP

200 South Biscayne Boulevard, Suite 4100

Miami, Florida 33131

Office Tel.: 305-347-7326

Fax: 305-347-7985

MLundeenSoto@shutts.com

###

Please attend an interview. Thank you!

Copyright © 2019 Gwen S. Cherry Black Women Lawyers Association